Strony

środa, 31 października 2012

Zaduszki

Dziś byłam na cmentarzu Bródnowskim . Posprzątać, zapalić światełko, żeby jutro już od rana się świeciło . Jutro zaczynam odwiedzanie najbliższych od cmentarza na Wólce . Tam jest niestety więcej do chodzenia, chociaż mniej grobów . Po południu znów Bródno . Wieczorem jak nogi pozwolą Powązki . Jakiś dziwny wieczorny nastrój jest na tym właśnie cmentarzu . 
A w piątek Zaduszki . Jest to podobno ważniejsze święto od 1-Listopada . Poszukałam coś na ten temat . I ...
Zaduszki wedle encyklopedii z roku 1868.
 
"ZADUSZKI, oprócz religijnych obrzędów poświęconych pamięci umarłych przodków, lub członków rodziny, lud nasz zachowuje wiele zwyczajów poza kościelnych, które zowie Zaduszkami. W wielu okolicach, w pierwszych dniach Listopada, gdy nabożeństwa odbywają się po świątyniach pańskich, lud rozsypuje się po cmentarzach, i znosząc potrawy, stawia je na mogiłach i grobach, dla nasycenia dusz spragnionych. Pod wieczór, zapalają lampki i świece, któremi miejsce wieczystego spoczynku przystrajają. Największy z cmentarzy warszawskich na Powązkach, najuroczystszy przedstawia obraz wieczorem w dzień Zaduszek, gdy oświetlone zostaną grobowce i mogiły wśród cienia nocy. Te migotliwe światełka lamp różnobarwnych, te migające świec płomyki, rozścielając się w drżących cieniach, wywołują wrażenie, jakby z otwartych mogił podlatywały duchy tych, co tu kośćmi swemi użyźnili tę nieplenną wydmę piasczystą, i dopomogli że zamieniła się w piękny ogród pełen drzew bujnie rosnących. Cisza w około głęboka, zaledwie przerwana skrzypem piasku lub śniegu pod nogami przechodnia, czasem przytłumionym szeptem modlitwy, jękiem z piersi, płaczem i łkaniem, łącząc się razem, obudzają uczucie niewysłowionej rzewności. Na Rusi, lud obchodzi cztery razy do roku Zaduszki, to jest około Bożego Narodzenia, w czasie Wielkiego Postu, w dzień Narodzenia Boga Rodzicy, i około ś. Piotra. Na Litwie obchodzono do niedawna święto Dziadów (ob.), które tak poetycznie opisał Mickiewicz, biorąc za osnowę swego utworu, lądowy obrzęd. "K. Wł. W.
Encyklopedyja Powszechna, t. 28, Warszawa 1868, wyd. S. Olgerbrand, str. 189

Dobrej Nocy . 

1 komentarz:

  1. To wyjątkowy dzień,ale trudno o zadumę w takich tłumach.My na Powązki wybieramy się w niedzielę,na spokojnie.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

A po nocy przychodzi dzień, a po zimie lato :)